EKSPERTİZ NEDİR?

Bir uzman (eksper) tarafından gayrimenkul ile ilgili değerin belirlenmesi işlemi “ekspertiz” olarak tanımlanıyor. Gayrimenkul sektöründe bir taşınmaz ile ilgili ekspertiz işlemleri belirli kurallar çerçevesinde gayrimenkul değerleme işlemini kapsıyor.

Ekspertizde 4 yöntem

Gayrimenkul değerlemesi dört ayrı yöntemle gerçekleştiriliyor: Maliyet, emsal, geliştirme ve finansal yöntem. Dört yöntemin de farklı metotları bulunuyor. Örneğin, maliyet yönteminde bir alıcının gayrimenkul için yerine koyma maliyetinden daha fazla bir bedel ödemeyeceği varsayımından yola çıkılarak gayrimenkul için değer belirleniyor. Emsal yönteminde ise, söz konusu gayrimenkul için benzer ve satışı gerçekleşmiş bir başka gayrimenkul emsal alınarak işlem yapılırken, geliştirme yönteminde ise değerlemesi yapılacak gayrimenkulün farklı bir amaçla kullanılması halinde kazanacağı değer hesaplanarak ilerleniyor. Finansal yöntemde ise gayrimenkulün belirli bir zaman diliminde elde edeceği değer üzerinden ekspertiz işlemi yapılıyor.

Ekspertiz raporunu etkileyen 10 kriter

Ekspertiz raporu, gayrimenkullerin piyasa değerini birtakım kriterlere göre belirlemesiyle biliniyor. Özellikle konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler için ayrı bir önem taşıyor. Çünkü, ekspertiz raporu konut kredisi kullanımında zorunluluk taşıyor. 
Gayrimenkulün hangi özellikleri ekspertiz raporunda yer alır?

Bankalar, ekspertiz raporuna göre gayrimenkulün krediye uygunluğuna ve kredi miktarına karar veriyor. Peki ekspertizler raporu hazırlarken bir gayrimenkulü hangi kriterlere göre değerlendiriyor? 
İşte ekspertiz raporunda yer verilen gayrimenkul bilgileri:

Açık adresi, konumu

Malik bilgisi

Tapu bilgileri

Türü

Binadaki kat sayısı

Yaşı

İmar durumu

Fiziki durumu ve tesisat, iç dekorasyon vb. özellikleri

İtibarı

Ulaşım olanaklarıEtiketler :